Jak zainstalować dużą studnię wodomierzową w gruncie? Przykład studni ETANK
Opis / streszczenie
W tym tekście opisuję jak zainstalować studnię wodomierzową większych rozmiarów, w tym celu podaję opis montażu dużej studni wodomierzowej typu Etank, jako przykład.
Charakterystyka produktu
Studnie wodomierzowe ETANK jakie opisano w tekście, są niezwykle wytrzymałe dzięki zastosowaniu karbowanej konstrukcji zbiornika. Pokrywa oraz korpus wykonane są z polietylenu. Zastosowanie włazu rewizyjnego o wymiarach 600mm oraz drabinki umożliwia łatwy i wygodny dostęp do wnętrza studni i samego wodomierza. Studnia może pełnić również funkcję przepompowni lub zbiornika bezodpływowego. Istnieje możliwość posadowienia studni na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych.
Właściwości
- Możliwość ulokowania studzienki w dowolnym miejscu, jednak dedykowanym miejscem instalacji jest trawnik.
- Możliwość montażu różnych wewnątrz różnych urządzeń, np. pomp.
- Łatwy dostęp do wnętrza za pomocą włazu i drabinki.
- Charakteryzuje się solidną konstrukcją przy zachowaniu stosunkowo niskiej wagi.
- Możliwość montażu na terenach które posiadają stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych.
Instalacja wielkiej studzienki wodomierzowej
UWAGA: Przed przystąpieniem do prac montażowych należy się upewnić czy produkt nie uległ uszkodzeniu podczas transportu.
- Montaż studzienki wodomierzowej należy rozpocząć od wykonania wykopu niewiele większego od wielkości studzienki. Istotne jest wyrównanie dna wykopu, powinno się usunąć wszelkie kamienie, gruz posiadające ostre krawędzie. Na dnie wykopu należy wykonać poziomą podsypkę z piasku o grubości 200 – 250mm i dobrze ją ubić.
- Osadzić studnie we wcześniej przygotowanym wykopie. Następnie wypoziomować.
- Podłączyć instalację do studni.
- Przystąpić do zaślepiania otworów. Po zaślepieniu otworów należy napełnić zbiornik wodą do poziomu 1/3 jego wysokości. Następnie obsypać piaskiem studnię na wysokość napełnienia zbiornika.
- Piasek którym został obsypany zbiornik należy zagęścić.
UWAGA: Zagęszczenie należy wykonać metodą „namywania”. Metoda ta polega na zalewaniu piasku wodą, która powoduje jego osadzenie. Podczas zlewania woda pozostaje na wierzchu tworząc kałużę. Należy odczekać, aż woda wsiąknie w piasek. Po wsiąknięciu wody zlewanie należy powtórzyć. Stosując ten sposób zagęszczania zapobiega się późniejszemu osiadaniu gleby nad studnią.
- Napełnić studnię wodą do około 2/3 jej wysokości. Następnie obsypać dookoła piaskiem i zagęścić.
- Wykop zasypać do poziomu gruntu. Nasypany piasek lekko ubić. Po zasypaniu i ubiciu sprawdzić poziom pokrywy.
- Wypompować wodę ze zbiornika.
Uwagi:
- Wydłużenie włazu do zbiornika wynosi maksymalnie 1000mm.
- Osadzenie zbiornika w środowisku wysokich wód gruntowych może odbyć się poprzez wykonanie opaski dociskowej wokół dolnej części zbiornika z półsuchego betonu o szerokości około 500mm i grubości 150mm.
- Jeśli wystąpi konieczność osadzenia studni pod pasem ruchu drogowego nad zbiornikiem należy wykonać płytę żelbetonową chroniącą zbiornik. Płytę żelbetonową należy projektować indywidualnie w zależności od potrzeb i wymagań projektowych.