Witamy serdecznie!

Poradnik kupującego studnię wodomierzową

 

Jak kupić i zamontować studnię wodomierzową?

Poradnik kupującego studnie

Studnie wodomierzowe są dość komfortowym rozwiązaniem dla każdego budynku którego właściciele chcą sobie zapewnić niezależną kontrolę zużycia wody bez wprowadzania do budynków postronnych osób zbierających wskazania urządzeń pomiarowych. Są one wyposażeniem wymaganym przez wiele towarzystw wodociągowych. Usytuowana na zewnątrz budynku studnia wodomierzowa umożliwia dogodny pomiar wskazań wodomierza.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Nie należy sugerować się rozwiązaniami najtańszymi, bez izolacji, choć tego typu produkty posiada w ofercie niemal każdy producent tych studni. Najtańsze rozwiązania mogą nie posiadać warstwy izolacyjnej, i przez to być nieodpowiednie do stosowania w polskich warunkach. Na potrzeby polskiego rynku zalecane są wykonania posiadające izolację termiczną. Izolacje te pozwalają wykorzystywać właściwości geotermalne ziemi, naturalne ciepło tkwiące w glebie. Izolacje te wykonywane są z pianki poliuretanowej bądź styropianu. Dobre efekty daje pokrycie izolacji studni specjalną warstwą tworzywa, dostępne w naszej ofercie. Takie studnie są dużo bardziej trwałe od rozwiązań konwencjonalnych. Trwała powłoka zabezpiecza izolację przed zawilgoceniem. Zabezpiecza to dodatkowo trwałość wodomierza, zmniejsza prawdopodobieństwo jego uszkodzenia w związku z zamarznięciem instalacji w zbyt słabo zaizolowanej studni. Dobrej klasy izolacja przedłuża znacznie żywotność samej studni, której kluczowym elementem jest sprawna warstwa izolująca.

Energia geotermalna w połączeniu ze specjalną konstrukcją studni, zapewni utrzymanie właściwej dodatniej temperatury we wnętrzu komory konsoli wodomierzowej nawet w przypadku bardzo niskich temperatur. Studnie czerpiące energię geotermalną dostępne są ze specjalnymi korkami, izolowanymi pokrywami minimalizującymi straty ciepła.


Strefy przemarzania gruntów

Fig. głębokości przemarzania, źródło: PolishForums.com

Część studni posiada specjalne rusztowane dno umożliwiające wnikanie i wymianę temperatury z wnętrza głębszych warstw ziemi. Studnie produkowane są zwykle w wysokościach 1200- 1700 mm, dostępne są także studnie o głębokościach 2000 mm (2 metrów). Na rynku oferowane są, także przez nasze zakłady, studnie o średniach 1 i 1,2 metra, na żądanie wyposażone w drabinkę umożliwiającą dostanie się do poziomu konsoli wodomierzowej celem odczytu wskazań wodomierza.

Montując studnie należy przestrzegać informacji zawartych w kartach dokumentacji techniczno- ruchowej. W niniejszym serwisie informacyjnym karty takie zawarte są w dziale do pobrania. Studnie należy montować dopiero po lekturze tej dokumentacji. Precyzuje ona sposoby montażu urządzenia, metody przygotowania wykopu, obsypywania i zagęszczania gruntu wokół studni. Precyzuje miejsca montażu oraz dostępne typy pokryw, wraz z klasami ich wytrzymałości.

Zakłady Eotech produkują studnie wodomierzowe w średnicach 400, 500, 1000, 1200 milimetrów, i w wysokościach od 1200 do 1700 mm, dostępne są także wykonania o wysokości 2 metrów. Dla dużych ujęć wody dostępne są specjalne naziemne izolowane obudowy studni ETO, mogące posiadać specjalny element grzejny, są to jednak rozwiązania dla zbiorczych, dużych ujęć wody. Szczegóły planu produkcji dostępne są w dziale oferta, oraz w katalogu produktów. W celu doboru studni do Państwa potrzeb najlepszy jest kontakt ze specjalistami działu handlowego zakładów Eotech. Udzielą oni praktycznych rad i wskazówek. Dzięki kontaktom na rynku jesteśmy Państwu także w stanie wskazać listę zalecanych instalatorów którzy fachowo i profesjonalnie zamontują Państwu takie urządzenie. Dostępne są listy rekomendowanych instalatorów- wykonawców dla obszaru zachodniej Polski.

Studnie wodomierzowe firmy Eotech są dostępne od ręki w sieci składów fabrycznych- ich lista znajduje się w zakładce kontakt. Także pracownicy tych składów są regularnie przeszkalani z zakresu tych produktów. Wysyłkowo studnie są dostępne na terenie całego kraju. Zakłady Eotech prowadzą także sprzedaż wysyłkową dla klientów przez sieć dystrybutorów.

Opis wykorzystania studni

Studnie wodomierzowe produkcji ZAKŁADY EOTECH dedykowane są do montażu na terenach zarówno o niskim jak i wysokim poziomem wód gruntowych. Konstrukcja studni wodomierzowej typów Emroz, Emroz 400 i Emroz 500 charakteryzuje innowacyjną budową, nie posiada ona dna. Umożliwia to efektywne wykorzystanie geotermalnych właściwości Ziemi. Wykorzystywana energia geotermalna częściowo zabezpiecza zawartość studzienki przed zamarznięciem. Dodatkowo korpus studni wyposażony jest w poliuretanową otulinę. W celu utrzymania dodatniej temperatury wewnątrz studni zastosowano także, w zależności od wybranego typu, dodatkowy korek styropianowy lub korek poliuretanowy w otulinie z tworzywa.

Ponadto do wyboru dostępne są dwa rodzaje pokryw zewnętrznych, z tworzywa sztucznego lub żeliwa. Pokrywa żeliwna przeznaczona jest do przenoszenia większych obciążeń pochodzących z zewnątrz, nadaje się do montażu w pasie ruchu drogowego. Komponenty izolacyjne użyte do budowy studzienki umożliwiają montaż wodomierza na głębokość 30 cm pod pokrywą. Głębokość ta gwarantuje utrzymanie pełnej ochrony termicznej przy temperaturze otoczenia sięgającej -30 stopni Celsjusza.

Właściwości

  • Możliwość ulokowania studzienki w dowolnym miejscu (jednak dedykowanym miejscem instalacji jest trawnik).

  • Przeznaczona do montażu wodomierzy na gwint ½” oraz ¾” (w przypadku Emroz 500 możliwe jest zastosowanie przyłącza 1)

  • Zapewnienie dodatniej temperatury wewnątrz.

  • Łatwy dostęp do wodomierza.

  • Wyrób charakteryzuje się solidną konstrukcją przy zachowaniu niskiej wagi.

  • Możliwość montażu na terenach, które posiadają stosunkowo wysoki poziom wód gruntowych.

Instalacja studzienki
UWAGA
: Przed przystąpieniem do prac montażowych należy się upewnić czy produkt
nie uległ uszkodzeniu podczas transportu.

  1. Montaż studzienki wodomierzowej należy rozpocząć od wykonania wykopu niewiele większego od wielkości studzienki. Mile widziane jest ułożenie na dnie wypoziomowanej posadzki, np. trelinki.

  2. Podłączyć instalację sanitarną do studzienki. Rury wprowadzić poprzez fabryczne wycięcia w dolnej części korpusu. W przypadku braku otworów montażowych rury należy wprowadzić do studzienki dołem.

  3. Osadzić studnie we wcześniej przygotowanym wykopie.

  4. Podłączyć rury wprowadzone do studzienki do odpowiedniego zestawu przyłączeniowego.

  5. Zamontować wodomierz do zestawu przyłączeniowego.
    (szczegółowa instrukcja dostarczona jest wraz z zestawem wodomierzowym).

  6. Zmontowany zestaw przyłączeniowy wraz z wodomierzem przytwierdzić
    do wspornika zestawu wodomierzowego znajdującego się wewnątrz studzienki,
    za pomocą wyścielonych gumą metalowych obejm.

  7. Po zamontowaniu studzienkę wypoziomować w taki sposób, aby jej pokrywa była
    na równi z poziomem gruntu.

  8. Wykonać próbę szczelności podłączonej instalacji sanitarnej.

  9. Przystąpić do obsypywania studzienki. Obsypywać równomiernie dookoła piaskiem warstwami co 300mm, każdą warstwę lekko ubić. W przypadku montażu studzienki
    w środowisku mocno nawodnionym należy obsypać studnię piaskiem wymieszanym
    z cementem. 
    UWAGA: Wszelkie dodatkowe czynności takie jak zatykanie dna studzienki mogą pogorszyć warunki geotermalne wewnątrz produktu.

  10. Po zasypaniu studni wodomierzowej sprawdzić poziom pokrywy.

Budowa studzienki

 

 

Elementy:
1.Pokrywa
2.Pokrywa izolująca
3.Wspornik zestawu wodomierzowego
4.Izolacja studzienki
5.Korpus studzienki

 


Przyłączenie rur do studzienki

 

Opis:
1.Zestaw przyłączeniowy
2.Rury PE
3.Otwory

Uwagi:

Przy montażu studzienki wodomierzowej w pasie drogowym, chodniku należy zastosować pokrywy żeliwne.
Powyższą instrukcję należy traktować jako zalecenia do montażu.
Stosowanie się do zaleceń związanych z montażem w powyższej instrukcji jest podstawą do rozstrzygania wszelkich roszczeń.

Pliki do pobrania

Galeria zdjęć

Nasza firma...
To stały rozwój
Nasza pasja...
To Twój sukces
Nasza praca...
To przyjemność
Twój sukces...
To nasz cel
Przeglądając niniejszy serwis internetowy, akceptujesz pliki cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki.