

Opis działania
Przepompownie w systemach odprowadzania ścieków są zwykle zaprojektowane do obsługi surowych ścieków, które są zasilane z podziemnych rurociągów grawitacyjnych (rury nachylone w taki sposób, że ciecz może płynąć w jednym kierunku pod wpływem grawitacji). Ścieki są wprowadzane i przechowywane w podziemnym kanale, czy też komorze. Komora ta jest wyposażona w oprzyrządowanie elektryczne do wykrywania poziomu obecnych ścieków. Gdy poziom ścieków wzrośnie do określonego z góry punktu, zostanie uruchomiona pompa do podnoszenia ścieków do góry przez system rur pod ciśnieniem, i wówczas ścieki są transportowane na znaczną odległość.
Od tego momentu cykl zaczyna się od nowa aż do momentu, gdy ścieki dotrą do miejsca przeznaczenia - zwykle do oczyszczalni ścieków. Dzięki tej metodzie stacje pomp są wykorzystywane do przemieszczania odpadów do wyższych wysokości. W przypadku wysokich ścieków wpływających do studni (na przykład podczas szczytowych okresów przepływu i mokrych warunków pogodowych) będą stosowane dodatkowe pompy. Jeśli jest to niewystarczające, lub w przypadku awarii przepompowni, może wystąpić zabezpieczenie w kanalizacji prowadzące do przelewu ścieków sanitarnych - zrzut ścieków surowych do środowiska.
Pompownie ścieków są typowo zaprojektowane tak, aby jedna pompa lub jeden zestaw pomp obsługiwał normalne warunki szczytowego przepływu. Redundancja jest wbudowana w system, tak że w przypadku, gdy jakakolwiek pompa jest wyłączona z eksploatacji, pozostała pompa lub pompy będą mogły obsługiwać tak zaprojektowany przepływ. Pojemność zbiornika na ścieki/ komory - pomiędzy ustawieniem "pompa włączona" i "pompa wyłączona" jest zaprojektowana tak, aby zminimalizować uruchamianie i zatrzymywanie pompy, ale nie jest to również byt długi czas retencji.
Pompy ściekowe są prawie zawsze pompami odśrodkowymi z wirnikami otwartymi i są specjalnie zaprojektowane z dużym otwartym przejściem, aby uniknąć zatkania gruzem lub owinięcia zanieczyszczeń ciągłych na wirniku. Czterobiegunowy lub sześciobiegunowy silnik indukcyjny prądu zmiennego napędza zwykle pompę.
Zamiast wymagać dużych kanałów i dużych szamb na ścieki, niektóre pompy, zazwyczaj mniejsze pompy ściekowe, również macerują/ tną jakiekolwiek ciała stałe w ściekach, dzieląc je na mniejsze części, które łatwiej przechodzą przez wirnik.
UWAGA!
Wnętrze stacji pomp ściekowych to bardzo niebezpieczne miejsce. Trujące gazy, takie jak metan i siarkowodór, mogą gromadzić się w komorze; źle wyposażona osoba wchodząca do studni zostanie bardzo szybko pokonana przez toksyczne opary. Jakiekolwiek wejście do studni ściekowej wymaga zastosowania sprzętu ochronnego.